Lovosický florbalový oddíl má před sebou oslavy osmnácti let své existence. Za tu dobu týmem prošlo jistě množství zajímavých hráčů, kteří se ve své kariéře posunuli někam výše. Tomu celému ale předcházela regionální soutěž, Superliga, která sloužila a dosud slouží jako projekt pro florbalové nadšence. Na jejím základě pak vznikl florbalový oddíl. Více už objasnil Libor Hejhal.

Lovosický/litoměřický florbal bude slavit osmnáct let v registrovaných soutěžích. Předcházela ji ale místní soutěž Superliga. Jakým přínosem byla tato soutěž v začátcích existence zdejšího týmu?

Vznik florbalového oddílu ASK Lovosice LFP vlastně vyšel z existence regionální florbalové soutěže – „Litoměřická florbalová SUPERLIGA“. Superliga byla zahájena na podzim 1998 a v prvním ročníku se jí účastnilo 7 týmů. Byla koncipována jako dlouhodobá soutěž, a to zhruba na 34 týdnů v roce. Každým rokem se počet účastníků navyšoval a zápasů přibývalo. Až jsme se dostali na zvládnutelné maximum 16 týmů. Kvalita výkonů hráčů se zvyšovala, a tak přišla myšlenka, zda z účastníků naší regionální soutěže neudělat reprezentační výběr a pokusit se konkurovat registrovaným týmům v ČFbÚ. A to byl počátek vzniku dnešního florbalové oddílu ASK Lovosice LFP.

S jakými týmy jste se v rámci této soutěže střetli?

Litoměřická florbalová SUPERLIGA je převážně projekt pro florbalové nadšence z Litoměřicka. Záměrem bylo, vytvořit pohybovou aktivitu pro širokou veřejnost, která se chce hýbat, ale nemá moc času na každodenní sportovní přípravu. Proto nedochází k nějakým konfrontacím, s jinými mužstvy jiných neregistrovaných lig. Naopak v týmech Superligy se občas objeví známá jména florbalového světa.

Byla znát konkurence mezi jednotlivými týmy nebo se šlo spíše cestou vzájemné spolupráce?

Litoměřická Superliga se stala mezi účastníky velmi prestižní záležitostí a s titulem Mistra Litoměřické florbalové Superligy se nemůže moc hráčů pochlubit. Když vezmu v potaz, že k dnešním dnům se do soutěže zapojilo zhruba 1200 hráčů, jedná se jen o desítky hráčů s tímto titulem. Takže o spolupráci v rámci Superligy nemůže být žádná řeč.

Pomohla třeba tato soutěž ke kariéře některým hráčům, kteří se třeba dostali někam výše?

Jak jsem již říkal, projekt Superligy není a nebyl konstruován k nastartování hráčské kariéry, ale naopak jako doplněk pohybové aktivity pro širokou veřejnost. V poslední době slouží také jako aktivita pro hráče, kteří již ukončili svou vrcholovou sportovní činnost.

Jak funguje organizace Superligy?

Organizace Superligy se postupem času vyvíjela. Zakládali jsme ji ve dvou a postupem času se vedení rozšiřovalo. V dnešní době má Superliga jednoho ředitele soutěže a celý kolektiv dobrovolníků, který soutěž řídí. Počínaje vedoucími týmů, přes rozhodčí, pořadatele, disciplinární komisí, soutěžní komisí až po rozhodčí komisi. Celý tento projekt zaštiťuje vedení LFP.

Jak to bylo se soutěžemi pro děti? Ty byly už rovnou organizované nebo také existovala nějaká obdoba Superligy?

Naše florbalové naděje byly a jsou součástí jiného projektu. Ten nastartovalo vedení LFP, a to ve spolupráci s ASK Lovosice LFP. Průkopníkem mládežnického florbalu v Litoměřicích a Lovosicích, byl Jan Dvořák a posléze i Vladimír Cikner a Martin Kavalír, kteří začínali pod hlavičkou DDM, rovnou v registrovaných soutěžích. Pak došlo na základě potřeb a nastavených pravidel k sjednocení obou skupin a jejich spolupráce s ASK Lovosice a Litoměřickou florbalovou partou LFP.

Bylo v té době zřejmé, že existovaly soutěže na podobné úrovni mimo tehdejší ČFbU?

Abych řekl pravdu, v době, když jsme s Vláďou Ciknerem začínali připravovat projekt Superligy, nezjišťovali jsme, zda nějaké podobné soutěže existují. 

Co vás přimělo zaregistrovat se do organizovaných soutěží?

Jak jsem již říkal. Vše se událo na základě rozvoje Superligy a myšlenky konfrontace s jinými týmy regionu. Myšlenka se nakonec ukázala jako krok správným směrem. O čemž hovoří každoroční postupy týmu mužů o soutěž výš, a nakonec i boj o postup do tehdejší 1. florbalové ligy. Přihlášení do registrovaných soutěží také nastartovalo další rozvoj oddílu, a to především v mládežnických kategoriích.