Současná distanční forma tréninků přinesla mnohá úskalí, také ale ukázala nové možnosti, jak lze být ve spojení alespoň na dálku. Těžký úkol v podobě vypořádání se s nastalou situací tak čekal na trenéra našich starších žáků Honzu Dvořáka. „Naším hlavním cílem je udržet děti alespoň trochu v pozoru a aktivní,“ prohlásil žákovský kouč.

Jak vůbec probíhají samotné tréninky, jaký plán hráčům sestavujete?

První tréninky pro mlže a strže, kteří tuto sezónu trénují společně, jsme připravili v půlce listopadu, když to začalo vypadat, že se k florbalu hned tak nedostaneme. Vyšlo to na pět tréninků než se v prosinci haly na krátko otevřely. No a teď jsme se k tomu vrátili, protože to opět vypadá, že nás PES bude hlídat ještě dost dlouho…
Hráčům vždy na začátku týdne přes KIS pošleme informace, jak má trénink vypadat, doplníme to krátkým videem, ať jsme trochu in, a hráči nám splnění tréninku a zvládnutí dovedností oznámí tím, že do daného data potvrdí účast na tréninku. Nemůžeme sice holky a kluky kontrolovat, ale věříme v jejich fair play přístup a kdo chce, tak samozřejmě může poslat video, jak se činil.

Hlavním cílem je udržet děti/hráče alespoň trochu v “pozoru” a aktivní. Listopadové tréninky byly spíše o práci s florbalkou, do prvního letošního už jsme přidali i něco na fyzičku a budeme v tom pokračovat. Musíme mít samozřejmě na paměti, že většina hráčů má k tréninku omezený prostor, takže jde o základní dovednosti s hokejkou a např. střelbu vůbec nezařazujeme 8o)

Jaká je odezva od hráčů, resp. jejich rodičů. Daří se jim držet nějakého tréninkového plánu?

Přiznám se, že jsem čekal větší účast. V listopadu jsme začínali na nějakých 20 %. Potom jsme oslovili všechny hráče znovu i přes e-mailové zprávy z KISu, situace se zlepšila a poslední trénink už byla účast kolem 35 %. Hodně dětí nám nereagovalo vůbec, ale na druhou stranu 10 hráčů mělo účast 80% a vyšší. Věřím, že teď v novém roce se to ještě zlepší.

Vnímáte současné individuální tréninky u nejmenších dětí jako určitou překážku v jejich sportovním rozvoji?

Jednoznačně a ne určitou, ale velikou. Jednak se zpomalí rozvoj hráčů po všech stránkách, jednak trénovat kolektivní sport individuálně není úplně to pravé a navíc mám obavy, z toho, že se v pauze u dětí vytratí chuť do florbalu a do sportování obecně. Alespoň, že tyhle moje obavy trochu rozptýlila účast na dočasně povolených trénincích v prosinci – po dvouměsíční nucené pauze dorazilo opravdu hodně dětí a většina skupin trénovala v maximálním povoleném počtu.

Jak obtížné je třeba i takový individuální plán sestavit? Přeci jen výkonnost dětí v tomto věku může být různá?

Ano, výkonnost dětí je různá, ale jak jsem říkal, hlavním cílem je děti aktivizovat a udržet je v kontaktu. Nesnažíme se zatím dělat tréninky nějak náročné, takže ti zkušenější to mají spíše na zopakování a upevnění návyků, začínající zase mají možnost si vše v klidu vyzkoušet a postupně se zlepšovat. Jsme jenom rádi, když si hráči sami vymyslí svoje cvičení, svoje finty a pracují na sobě. A jak jsem naznačoval, musíme počítat s tím, že by se cvičení mělo vejít “do obýváku” a že aktivní šikula s florbalkou dovede v bytě napáchat slušné škody 8oD

Existuje i v trénincích nějaká motivační složka od vás, která by děti přiměla ty tréninky vykonávat?

Kromě výzvy ke sdílení jejich tréninkových videí jsme děti nijak nemotivovali. Ale už jsme se bavili o možnosti uspořádání soutěže na dálku s jinými oddíly, a také se objevil návrh na zorganizování on-line kondičního tréninku po vzoru školní on-line výuky. Abychom se viděli alespoň přes webkamery.

Na podzim také vyšlo několik videí s tréninky. Pomohlo i to některým k trénování, když viděli své, třeba i starší spoluhráče, jak trénují v domácích podmínkách?

Věřím, že ano. Jsem rád, že se kluci i holky potom pochlubili svými příspěvky a že to nebyli jen hráči mladších či starších žáků, ale přidali se i hráči z mladších kategorií.

Jak vy osobně z pohledu trenéra vnímáte celou situaci?

Říci, že situace je špatná, je eufemismus… bohužel to nevypadá, že se v dohledné době k organizovanému sportování vrátíme. Čím delší bude nečinnost, tím větší budou škody a tím déle je budeme napravovat. Snad se nám alespoň takhle na dálku podaří udržet u dětí zájem o sport a až se situace uvolní, budou po florbalu hladové, tak jako jsem teď já ;o)

Videa z vašich tréninků nám stále můžete zasílat, rádi je sdílíme na klubových sociálních sítích. Adresu pro vkládání naleznete zde. Děkujeme!