Již tradičně si druhý listopadový víkend dali v Praze sraz florbaloví veteráni z celé Evropy. A mezi téměř stovkou zúčastněných týmů jsme letos podruhé mohli zaregistrovat dva mančafty našeho ASK. Stejně jako loni jsme obsadili kategorie nad 35 a nad 40 let.

Naši „junioři“ si ve skupině užili opravdu mezinárodní mix – Švédy, Finy a vysočanské Hamsters. V zahajovacím zápase skupiny se švédským Enebyberg IF kluci nezachytili nástup seveřanů a na začátku druhé minuty to bylo 0:2. Potom srovnali se soupeřem krok a přiblížili se ve skóre, ale dvě vyloučení za sebou byla voda na švédský mlýn a znamenala prohru 2:4. Cílem pro druhý zápas proti Hamsters bylo hrát disciplinovaně a bodovat. Takže hned ve 30 vteřině zápasu kluci úspěšně odbránili oslabení 3:5 a krátce po jeho skončení zahájili kanonádu, která přinesla výhru 8:2 a první body. Finští E-KI byli nad síly našich borců, postupně navyšovali vedení a dvě lovosické trefy na konci zápasu už jen mírnily porážku na konečných 2:4.

Ze třetího místa ve skupině se „juníci“ vydali do play-off zápasem, ve kterém zkompletovali skandinávskou trojku. Soupeřem jim totiž byl tým HSIL Gents z Norska. Do utkání vstupovali naši chlapci jako favoriti a obraz hry tomu odpovídal, chyběly jen góly. Ale trpělivá hra nakonec přinesla ovoce a postup do dalších bojů za výhru 4:1.

Sobotní ráno a osmifinálový zápas proti Vsetínu však nezastihly kluky v úplné pohodě. Navíc Vsetín, tažený bývalým reprezentantem Ostřanským, zahájil zápas zostra a nepřipustil pochyby o tom, kdo postoupí do čtvrtfinále. Mladíci se tak s turnajem rozloučili prohrou 0:9.

Nicméně za postup do osmifinále a dva vítězné zápasy jim patří dík za dobrou reprezentaci našeho oddílu.

Zato našim seniorům se letos moc nedařilo. Nejspíše vlhké podzimní počasí způsobilo zvlhnutí střelného prachu, jinak si lze jen těžko vysvětlit, proč nebyli s to vstřelit více jak 2 branky za zápas.

Skupinu zahájili Old boys zápasem se Spartou Košice – držení míčku 75:25 a herní převaha pro žlutočerné, ale hra statická a koncovka nepřesná a bohužel konečné skóre 3:2 pro Slováky. Tým Amsterdam Agents byl složen z 85 % z Finů a Švédů a jeho hra na to vypadla. Tentokrát to bylo na držení míčku 25:75, naši senioři hrozili z brejků a většinu zápasu o gól vedli. Bohužel stačilo 10 sekund nepozornosti, soupeř otočil na 3:2 a bodové konto Lovosic nadále zelo prázdnotou. Na body jsme si museli počkat až do pátku. Nejprve se Old Boys s pouhým jedním vstřeleným gólem popasovali s týmem P.CA Milada v sestavě s exrepre hráči a brali bod za plichtu 1:1. Vrcholem zmaru pak byl zápas proti FBK Kobylisy, ve kterém 40 sekund před koncem uspěli v přesilovce, ale vedení 2:1 jim proteklo mezi prsty se závěrečnou sirénou v čase 29:59, kdy soupeře nechali vyrovnat… S pouhými dvěma body to na více než 5. místo ve skupině nestačilo, navíc soupeřem v prvním kole play-off se ukázal být loňský vítěz kategorie M40+, finský tým SBS Kings Old Farts.

Přestože se od začátku šestnáctifinálového zápasu potvrzovaly papírové předpoklady a Finové moc hráče ve žlutočerném k míčku nepouštěli, dařilo se našim borcům finské smršti odolávat. Až po 12 minutách se skóre pohnulo, když překvapivě skórovali naši borci, bohužel do vlastní branky. Nicméně statečný výkon borců ve žlutomodrém pokračoval, jenže stačila jedna nepozornost v obraně a tentokrát se Finové trefili krásně pod víko. A když z nesmyslně nařízeného trestného střílení zvýšili Skandinávci na 3:0 bylo o postupujícím rozhodnuto. Naši střelci neměli šanci se proti přesně pracující obraně soupeře prosadit a tak jedinou útěchou může být, že je domů poslali budoucí finalisté a stříbní medailisté…

Empiricky si naši borci ověřili, že na dva vstřelené góly se vyhrává těžko a i když do obrany pracoval tým celý turnaj spolehlivě, bez přesné střelby se prostě neobejdeme. Alespoň teď víme, co do příštího ročníku PM natrénovat ;o)